איפה טמון הגרעין?

מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן

למעבר למאמר המקורי לחץ כאן

אין לנו זמן למשחקי אגו. סביב חומת ה"מבצר הישראלי" העולם נועץ בנו מבטי חרם ומעמיד אותנו למשפט שדה. בלא מעט מדינות לא יזילו דמעה לאחר לחיצת הכפתור, ואין מנהיגות בישראל שמסוגלת בכוחות עצמה להטות את הכף לזכותנו. במקום להנהיג אחדות בעם, ולא בממשלה, הפוליטיקאים שלנו מקדישים את כוחותיהם ומרצם להתכתשויות, כמו זאטוטים בארגז החול שאינם מבחינים בסכנה הקיומית המרחפת מעל ראשנו.

בעיית הגרעין היא דווקא כאן, ביחסים העכורים בינינו, ולא אי שם ביחסים של ישראל עם הערבים, עם האיראנים או עם האמריקנים. כל אלה רק סימפטומים לקרע המרכזי. היסוד של העם שלנו הוא אחדות ואהבת אחים. ברגע שאנחנו סוטים מהמסלול הזה, מיד מתגלים כוחות שליליים בעולם, שדוחפים אותנו להתקבץ במקלטים ולהיזכר שאנחנו עם. בדיוק כפי שקרה במבצע "צוק איתן" וקודמיו. אבל רגע לאחר שהסכנה חולפת אנחנו חוזרים להיות קשֵי עורף, מסרבים להקדים תרופה למכה הבאה – לפעול מתוך רצון משותף, ולא מתוך כפייה איראנית, חמאסניקית או אחרת.

היום תשעה באב. אנחנו רגילים לשייך לו קונוטציות דתיות-היסטוריות ושוכחים שמדובר עלינו, על החברה הישראלית שהוקמה על רוח ה"יחד". בדיוק כמו בתקופת חורבן בית שני, כאשר ישראל התפצלה למחנות המאשימים זה את זה ונלחמים זה בזה, ואף גרמו במזיד לשרפת מחסני המזון של ירושלים ולרעב בתקופת המצור על העיר. כך גם היום – הרע בא מתוכנו.

הראשונים שנועצים סכיני ביקורת בישראל מול העולם הם יהודים, ולמרבה הצער, גם כאן בבית אנחנו חותכים זה את בשרו של זה – בכביש, בפייסבוק, בתור בקופת החולים… כמו "קיסר רומאי" הממתין לרגע המתאים לתקוף את ישראל.

אנחנו חיים את הרגע, אבל בהכחשה מתמדת להידרדרות שמובילה אותנו לחורבן. הקרע החברתי מקרין רוע לתוך היומיום שלנו, עד לרמת הפרט, ושנאת החינם עדיין שלטת. ההנאה שלנו מלגרום רע לאחרים, מניעה אותנו גם ברע וגם בטוב.

לא לימדו אותנו בבית הספר שהרגשות השליליים והיחסים העוינים בינינו הם אלה שמשפיעים ומעצבים את המציאות. ככל שכוח חזק יותר כך הוא נסתר יותר. השנאה היא כוח עוצמתי שמביא לפירוד, להרס ולחורבן. השנאה שלנו מפוררת את העולם.

שום מהלך פוליטי לא יוביל לפתרון. שום מעטפת חיצונית של ממשלת אחדות לא יהיה בכוחה לרפא את הפגעים האנושיים שאנחנו גורמים זה לזה. עלינו להוביל מהלך לאומי חוצה גבולות, מהבין-אישי לרב-מגזרי, שישים קץ לפלגנות בינינו בכל תחומי החיים ויקרין שיפור מידי על המצב הביטחוני והמדיני שלנו. כמו אז, כך גם היום – רק שיפור היחסים בינינו יאפשר לנו להקים את החברה הישראלית מחורבותיה.

לינק לכתבה שפורסמה ב – Ynet בתאריך – 26.7.2015

בואו לגלות עוד